Památky a zajímavosti

Zwinger

Zwinger je jednou z nejznámnějších a nejnavštěvovanějších památek v Drážďanech. Jde o komplex barokních budov postvený na začátku osmnáctého století. Z budov je nejznámnější je asi Pavilón se zvonkohrou (dříve Městský pavilón). Za druhé světové války byl komplex silně poškozen a byl po válce znovu dobudován. Zwinger v současnosti slouží především jako galerie (Galerie starých mistrů) a také je využíván k různým výstavám. Známá je například sbírka porcelánu.

Frauenkirche (Kostel Panny Marie)

Jeden z nejznámnějších kostelů v Evropě. Tento luteránský kostel byl postaven v první polovině osmnáctého století v barokním slohu. Kostel byl v podstatě kompletně zničen při spojeneckém náletu v únoru 1945. Po té ruiny kostela sloužily jako památník zničení města. Mezi lety 1994 až 2005 byl kosten znovu vystavěn.

Centrum Drážďan

Historické centrum Drážďan s katedrálou

Hofkirche (Katedrála sv. Trojice)

Katedrála sv. Trojice nebo také Hofkirche (Dvorský kostel) je římskokatolický kostel postavený v polovině osmnáctého století v drážďanském Starém městě poblíž drážďanského zámku, sídla saského královského rodu Wettinů. V kostele je krypta s ostatky saských králů. kostel byl za války částečně poničen (po náletech se propadla střecha) a byl do roku 1965 opraven.

Albertinum

Albertinum je umělecké muzeum, ve kterém je umístěna část kolekce Drážďanských státních uměleckých sbírek. V současnosti je to Galerie nových mistrů (Gemäldegalerie Neue Meister) a Mincovní kabinet (Münzkabinett).

Semperoper (Budova opery)

Budova Saské státní opery v Drážďanech (Sächsische Staatsoper Dresden).

Semperoper, Drážďany

Budova Saské státní opery v Drážďanech

Dresdner schloss (Drážďanský zámek)

Jedna z nejstarších budov ve městě. Bývalé sídlo saských králů. V roce 1945 vybombardován a vypálen spojeneckým letectvem. Obnova trvala do roku 2004. od té doby je zpřístupněn veřejnosti jako muzeum.

Schloss Pillnitz (Zámek Pillnitz)

Zámek z osmnáctého století se nachází v údolí Labe v bývalé obci Pillnitz, dnes součásti Drážďan. Zámecký komplex ležící při břehu řeky sestává ze tří částí (vodní palác, horský palác a nový palác) a je obklopen velkým zámeckým parkem.

Muzea a galerie

Mezi nejzajímavější a nejnavštěvovanější muzea a galerie v Drážďanech patří:
Deutsche Hygiene-Museum
Stadtmuseum Dresden
Staatlichen Kunstsammlungen Dresden
Grünes Gewölbe
Gemäldegalerie Alte Meister (Galerie starých mistrů)
Galerie Neue Meister (Galerie nových mistrů)